Sosyal Medya Yasası Geliyor, İşte Sosyal Medya Yasası Maddeleri

sosyal medya yasa

Cumhurbaşkanı, geçtiğimiz haftalarda sosyal medyaya düzenleme getirilmesine ilişkin konuşma yapmıştı. Sosyal medya düzenlemesinin detayları belli olmuştu. Ardından AKP Grup Başkanı’ndan sosyal medya teklifi hakkında açıklama gelmişti. Şimdi de sosyal medya yasası gündemde. Sosyal medya yasası nedir? Sosyal medya yasası maddeleri neler? Sosyal medya yasası neleri kapsıyor?

Sosyal Medya Yasası Neleri Kapsıyor?

Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı’ndan gelen sosyal medyanın kapatılmasına yönelik açıklama gündeme bomba gibi düşmüştü. Sosyal medya düzenlemesi hala Twitter’da en çok konuşulan, tartışılan konuların başında geliyor. Sosyal medya düzenlemesinin üç ayak üzerine kurulacağı açıklandı: Hıza karşı hızlı yanıt, Türkiye’de muhatap, ceza kanunları sosyal medya için de geçerli olması olarak sıralandı. MYK’da da ele alınan düzenlemenin ayrıntıları şöyle:

Sosyal Medya Yasası Maddeleri

İnternet Yasası: 5671 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınların Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’a sosyal ağlar ile ilgili maddeler eklenecek.

Hızlı Olacak: Sosyal medyada işlenen suçlarda hukuk sistemi yavaş kalıyor. Düzenleme ile mahkeme kararına karşın 24 saat içinde içeriği kaldırmayan şirketler tazminat ödeyecek. Kişisel hakların ihlali ve sosyal hayatin gizliliği kapsamındaki içeriklerin kaldırılması için yapılan başvuruyu (mahkeme kararı olmadan) en geç 48 saat içinde yanıtlamak zorunda olacak. Suç teşkil eden içerik kaldırılmazsa bir milyon liraya kadar varabilecek cezalar gelecek.

Temsilcilik: Bir milyondan fazla kullanıcısı olan sosyal medya şirketleri Türkiye’de temsilcilik açmak zorunda olacak. Temsilcilik açmayan kuruluşlara faaliyet izne verilmeyecek. Kullanıcı verileri Türkiye’de barındıracak.

Suç Sayılacak: Terör, iftira, küfür, kadın ve çocuk istismarı, suç ve suçluyu övme, şiddeti özendirme, kamu düzenini bozma ve nefret suçları sosyal medyada işlendiğinde yaptırımsız kalmayacak. Yasalarda suç sayılan her fiil sosyal medya paylaşımları için de geçerli olacak.

Ortak Sorun Denetim: Facebook, Twitter, Instagram, TikTok gibi sosyal ağlar ile Netflix gibi dizi-film sağlayıcı platformların denetlenemeyen politikaları nedeniyle ortaya çıkan sorunlar, artık dünyanın ortak sorunu haline dönüşmüş durumda. Kişisel bilgilerin istihbarat birimlerine verilmesi tartışması, paylaşılan yalan haberler, gerçekliği olmayan verilerle organize karalama faaliyetleri, ırkçılık ve nefretin körüklenmesi, gençleri ölüme sürükleyen siber zorbalıklar ya da yaşlıları hedef alan dolandırıcılıklar…

Infodemi: Dünya 6 aydır, Kovid-19 pandemisi ile boğuşuyor. Ancak bu süreçte bir de ortaya infodemi yani sosyal ağlar üzerinden virüs hakkında yalan haberlerin yayılması çıktı. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus “Yalan haberler virüsten daha tehlikeli” dedi.

Irkçılık: Sosyal medyada özellikle kimliğini saklayan anonim hesaplar üzerinden ırkçılık ve nefret suçlarının önüne geçilemiyor. Müslümanlara, siyahilere ya da Asyalılara karşı ABD ve Batı’da aşırı sağcı Neo-nazi grupların körüklediği ırkçı paylaşımlar nedeniyle yüzlerce kişi öldürülüyor. Hükümetler bu hesapları anında kapatıp, sorumluları cezalandırıyor.

Kişisel Bilgiler: ABD yönetimi Avrupa’daki müttefiklerine Çin merkezli TikTok’u yasaklamaları konusunda baskı yapıyor. Washington, TikTok’taki kullanıcı bilgilerinin Çin yönetimine verildiğini ileri sürüyor. Çin ise “Demek ki ABD merkezli sosyal ağlar bunu yapıyor” diyor. Batılı ülkeler kişisel bilgilerini öne sürerek birçok uygulamaya yasak getiriyor.

Zorbalık: Gündemden hiç düşmeyen bir konu da siber zorbalık. Yaşları 8 ile 18 arasında değişen internet kullanıcıları, sosyal medyada karşılaştıkları baskılar ve hakaretler nedeniyle psikolojik sorunlarla karşılaşıyor. Hatta çok sayıda genç intihara yöneliyor.